PIELGRZYMKA AUTOKAROWA DO LICHENIA STAREGO   17-18 CZERWCA 2022  SIERPC – LICHEŃ STARY – INOWROCŁAW

PIELGRZYMKA AUTOKAROWA DO LICHENIA STAREGO

17-18 CZERWCA 2022 

SIERPC – LICHEŃ STARY – INOWROCŁAW

 

 

Dzień 1

06:30 Wyjazd autokarem ze Starogardu Gdańskiego do Sierpca, wizyta w Skansenie Wsi Mazowieckiej. W malowniczo położonym, na styku rzek Sierpnicy i Skrwy, Skansenie Wsi Mazowieckiej zgromadzone zostały zabytki kultury ludowej. Podczas indywidualnego zwiedzania lub zwiedzania z przewodnikiem jeżeli będzie można zobaczymy starą szkołę, kościół, wiatrak, liczne zagrody mieszkalne, których wnętrza wyglądają jakby gospodarze mieli za chwilę wrócić. W Polsce są dziesiątki skansenów ale to właśnie o Muzeum Wsi Mazowieckiej słyszało najwięcej osób. Dlaczego? Otóż skansen w Sierpcu to od lat plan wielu filmów i seriali. Kilkanaście lat temu nagrywano tu Pana Tadeusza oraz Ogniem i Mieczem, a w ostatnim czasem Muzeum Wsi Mazowieckiej gościło ekipę serialu Stulecie Winnych. Na zakończenie dla chętnych wizyta w Karczmie „Pohulanka”, która gościła wiele sławnych postaci sztuki kulinarnej, a w filmie Pan Tadeusz „zagrała” karczmę Jankiela. Dla chętnych przejażdżka bryczką lub wozem konnym – dodatkowo płatna 15 zł/os.. Przejazd do Lichenia Starego. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski jest ośrodkiem kultu maryjnego o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym, a tradycja pielgrzymowania sięga połowy XIX stulecia. Pierwsze objawienia Maryjne w okolicy Lichenia miały miejsce w Lesie Grąblińskim. Kościół św. Doroty przez 150 lat był głównym kościołem sanktuarium. Zbudowana na Jubileusz 2000 roku Bazylika licheńska jest największym kościołem w Polsce. W centralnej części sanktuarium wznosi się na wysokość 25 metrów Golgota. Ważnym elementem jest również źródełko z cudowną wodą. Zakwaterowanie w Domu Pielgrzyma, obiadokolacja. Wieczorem dla chętnych udział we Mszy Świętej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

 

  Dzień 2

Dla chętnych udział w porannej Mszy Świętej w kościele św. Doroty, śniadanie,    wykwaterowanie, spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie Sanktuarium (ok. 3 godzin) – Las Grąbliński, stara część Sanktuarium, Bazylika, następnie czas wolny do dyspozycji grupy. Przejazd do Inowrocławia, spacer po Parku Solankowym. Centralną częścią uzdrowiska inowrocławskiego jest Park Solankowy, zajmujący obszar ok. 16 ha. Przy głównym wejściu od strony ul. Solankowej znajduje się olbrzymi zegar słoneczny. Pięknie prezentują się w okresie letnim kwietniki formowane z różnorodnych kwiatów. W parku rośnie wiele interesujących okazów drzew i krzewów. Pośrodku wybudowano muszlę koncertową, w pobliżu ustawiono popiersie Z. Wilkońskiego – założyciela uzdrowiska. Przy klubie zdrojowym stanął pomnik upamiętniający 100. rocznicę założenia uzdrowiska (1875–1975). W zachodniej części parku zbudowano w latach 1995-2001 tężnie solankowe – dwa sąsiadujące ze sobą wnętrza tworzące wielkie naturalne inhalatoria. Łączna długość tężni wynosi 322 m. Szkieletowa drewniana konstrukcja tężni wypełniona jest gałęziami tarniny, o które rozpryskuje się spływająca z góry solanka, tworząc specyficzny mikroklimat. Nad tężniami położony jest taras widokowy (widok na park i miasto). W godzinach wieczornych przyjazd do Starogardu Gdańskiego.

 

Cena: 380 zł/os.

 

  Cena obejmuje: przejazd autokarem z klimatyzacją, 1 nocleg w domu pielgrzyma lub hotelu w Licheniu Starym (pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami), 1 obiadokolację, 1 śniadanie, bilety wstępu, usługi przewodników,  opiekę pilota, udział księdza – opiekuna duchowego, wypożyczenie systemu Tour-Guide, ubezpieczenie NNW

 

Bliższe informacje i zapisy:

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim

Ks. Michał Matusik, tel. 575147963