Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne na I Niedzielę Adwentu, 29 listopada 2020r.

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, a wraz z nim nowy rok liturgiczny i duszpasterski, który przebiegać będzie pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Kościół zachęca nas do bardziej świadomego udziału w Tajemnicy wieczernika, która jest centrum życia Kościoła, a jego losy zależą w dużej mierze od uczestnictwa wiernych w Eucharystii.
 2. Okres Adwentu, w który obecnie wkraczamy, jest czasem oczekiwania z wiarą na powtórne przyjście Zbawiciela na ziemię, a jednocześnie przygotowania się do obchodów Uroczystości Bożego Narodzenia. Tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Trwająca i szerząca się pandemia koronawirusa jest powodem cierpienia, wywołuje naturalny smutek i strach. W wielu osobach pojawia się lęk, niepokój i niepewność. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. W wielu już zostawiła trudne doświadczenie choroby, a nawet śmierci bliskiej osoby. Właśnie dlatego w nadchodzącym czasie postarajmy się otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus. Jest to nadzieja na lepszy czas, w którym możemy być lepsi, w końcu uwolnieni od zła i od pandemii. Niech oczekiwanie na spełnienie tej nadziei umocni naszą wiarę, będzie źródłem pokoju serca i przyczyni się do przemiany nas, naszych rodzin i naszej Ojczyzny. Nie traćmy nadziei i zaufania w miłosierną miłość Boga, bo źródło tej miłości jest niewyczerpane. Pan nie poskąpi nam swojej łaski. My, duszpasterze chcemy wszystkich parafian zapewnić o naszej duchowej bliskości i modlitwie.
 3. Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w codziennych Mszach św. Roratnich, które będą odprawiane każdego pranka o godz. 7.00. O udział w Roratach bardzo prosimy też dzieci, zwłaszcza przygotowujące się do I spowiedzi i Komunii św. Dzieci przynoszą na Roraty lampiony, które są symbolem czuwania i gotowości na spotkanie z Chrystusem. Prośmy Maryję Niepokalaną, którą będziemy czcić odprawiając Roraty, aby nam towarzyszyła w drodze do Narodzenia Syna Bożego.
 4. W Adwencie bardzo prosimy parafian o przystępowanie do sakramentu spowiedzi św.; znajdźmy czas na prywatną bądź wspólnotową adorację Najświętszego Sakramentu.
 5. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi św. przed każdą Mszą św. Spowiedź dla dzieci w I piątek od godz. 16.00.
 6. W I czwartek miesiąca – dzień modlitw o powołania do służby w Kościele. O godz. 8.00 nabożeństwo pierwszo czwartkowe z modlitwami o powołania. O godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy. O 17.30 wspólne modlitwy o powołania wraz z koronką do Miłosierdzia Bożego.
 7. W I piątek miesiąca – dzień wynagrodzenia Bożemu Sercu za nasze grzechy – nabożeństwo przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ku czci Serca Jezusowego o godz. 8.00, o godz. 17.00 Msza św. pierwszopiątkowa i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 8. W sobotę czcimy Niepokalane Serce Maryi. O godz. 8.00 różaniec w intencji wynagrodzenia za grzechy nasze, naszych bliskich, naszej Ojczyzny i całego świata.
 9. W przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11. zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa i medaliki dla dzieci przygotowujących się do I spowiedzi i Komunii św.
 10. W przyszłą niedzielę w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych obchodzić będziemy Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, połączony ze zbiórką ofiar do puszek. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Za wszystkie ofiary serdecznie dziękujemy.
 11. Serdecznie zachęcamy do nabywania nowego numeru „Pielgrzyma”, kalendarzy  ściennych na nowy rok oraz świec „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Pod chórem u p. organisty można zaopatrywać się w opłatek wigilijny.
 12. Wydział duszpasterski naszej diecezji zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach adwentowych. Nauki trwają od dzisiaj do środy na diecezjalnych stronach internetowych (nacalyswiat.pl; diecezja-pelplin.pl i radioglos.pl)
 13. Nasz parafialny Zespół Caritas zwraca się z prośbą o pomoc dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Ofiary można składać do skarbonki św. Antoniego. Za każdy gest dobroci i miłości składamy ofiarodawcom serdeczne podziękowanie.
 14. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Janinę Engler, l. 90 z ul. Gdańskiej i śp. Ryszard Piekarski, l. 47. Niech dobry i miłosierny Bóg przyjmie naszych zmarłych do chwały nieba: „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”.