Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne na XV Niedzielę zwykłą, 15 lipca 2018r.

 

 

  1. Serdecznie witamy wszystkich, którzy podczas swoich wakacji i urlopów przebywają na terenie naszej parafii i życzymy spokojnego i udanego wypoczynku. Na szlakach wakacyjnych wędrówek nie omijajmy świątyń. Zapraszamy do udziału w liturgii codziennej i niedzielnej w naszym kościele. Niech dobry Bóg nam błogosławi na wakacyjnych drogach.
  2. Jutro obchodzić będziemy w liturgii wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, czyli Matki Bożej Szkaplerznej. Polecajmy Maryi i Jej wstawiennictwu naszą parafię i wszystkie rodziny. Niech noszony przez nas szkaplerz lub medalik z wizerunkiem Maryi, przynosi nam zbawienne owoce. Niech będzie nam bodźcem i natchnieniem do prowadzenia życia chrześcijańskiego, zgodnego z Ewangelią i nauczaniem Kościoła.
  3. W czwartek o godz. 17.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. O 17.30 odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego wraz z modlitwami o powołania duchowne i za powołanych do służby Bożej.
  4. W przyszłą niedzielę udzielać będziemy sakramentu chrztu św. Nauka dla rodziców i chrzestnych w piątek po wieczornej Mszy św.
  5. W przyszłą niedzielę będziemy gościć na wszystkich Mszach św. zespół „Massuana” wraz z Tomaszem Dorniakiem, który wygłosi także o godz. 14.00 wykład dotyczący obrony życia „Stop dla raka”. Po Mszach św. będzie możliwe nabycie płyt CD oraz Księgi zdrowia. Serdecznie zapraszamy.
  6. Przewodnik starogardzkiej Grupy Kociewie zaprasza do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Wyruszy ona z naszego miasta we wtorek 31 lipca. Spotkanie organizacyjne i zapisy odbędą się w niedziele: 15, 22 i 29 lipca o godz. 15.00 w kościele św. Wojciecha. Dodatkowe informacje na stronie internetowej pielgrzymkakociewie.pl.
  7. W najbliższym tygodniu planujemy przystąpić do odrestaurowania maryjnego ołtarza bocznego w naszym kościele, przy którym codziennie modli się bardzo wiele osób i odprawiamy nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Celem konserwacji jest ukazanie wszystkich pierwotnych wartości historycznych i artystycznych obiektu, a także poprawa jego stanu technicznego. Pierwotna zachowana, najcenniejsza polichromia ołtarza pokryta została wieloma warstwami wtórnych zapraw, farb i pozłoceń. Działania konserwatorskie obejmą całą nastawę ołtarza wraz z obrazami i wystrojem rzeźbiarskim. Planowane jest usunięcie warstw wtórnych, impregnacja drewna, utrwalenie pierwotnej warstwy polichromii i pełna jej renowacja: uzupełnienie ubytków drewna, zapraw, warstwy malarskiej  oraz renowacja aktualnie skorodowanych złoceń w oryginalnej technice złota płatkowego na poler. Elementy ruchome zostaną zdemontowane i przewiezione do specjalistycznej pracowni konserwatorskiej, natomiast reszta nastawy ołtarza konserwowana będzie na miejscu. Ołtarz po wykonaniu badań konserwatorskich, ocenie stanu zachowania i rozpoznaniu warstwy pierwotnej i wtórnych, otrzymał pozwolenie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac konserwatorskich przy zabytku. Dzięki wydanemu pozwoleniu i wyjątkowej klasie obiektu udało się uzyskać dofinansowanie planowanych prac przy ołtarzu. Prace konserwatorskie będzie wykonywać Pracownia Konserwacji Zabytków z Torunia. Zakończenie prac planowane jest do końca listopada tego roku. Całkowity koszt prac konserwatorskich wyniesie 300 tyś. złotych.
  8. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Lucynę Walkiewicz, l. 24 z ul. Magazynowej i śp. Halinę Kalkowską, l. 85 z ul. Grunwaldzkiej. Niech dobry i miłosierny Bóg przyjmie naszych zmarłych do swego Domu. „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”.