Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne na Niedzielę Palmową, czyli Męki Pańskiej, 5 kwietnia 2020r.

1. Przeżywając niezwykle trudny czas zagrożenia, jakie niesie ze sobą epidemia dotykająca nie tylko nas, ale cały współczesny świat, my duszpasterze, pragniemy zapewnić Drogich Parafian o swojej bliskości i miłości. Sercem i modlitwą towarzyszymy wszystkim, prosząc o wytrwanie w wierze, odnowę wewnętrzną i oddalenie wszelkich niebezpieczeństw duchowych i fizycznych. Niech Chrystus dźwigający Krzyż naszych słabości i grzechów podtrzymuje nas i prowadzi do chwały Nieba, a Jego błogosławieństwo niech nam stale towarzyszy.
2. Pragniemy gorąco podziękować Parafianom za każdy gest dobroci, każde dobre słowo, modlitwę, za troskę o sprawy parafii i kościoła oraz za wsparcie, którego nam udzielacie. Dziękujemy za każdą przekazaną ofiarę, dar serca jako kolektę niedzielną. Wszystkim mówimy z serca „Bóg zapłać”.
3. Dziś Niedziela Palmowa upamiętniająca wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i rozpoczynająca Wielki Tydzień Męki Pańskiej – najważniejszy tydzień w roku. To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, gdyż On nas nigdy nie opuszcza i nigdy nie zawodzi. Choć zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach, to możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie. Niech nasze domy staną się szczególnymi domami modlitwy. W dniu dzisiejszym nie będzie w kościele tradycyjnej procesji z palmami, zostaną one jednak pobłogosławione podczas każdej Mszy św.
4. Zachęcamy dziś do uczestnictwa w nabożeństwie „Gorzkich Żali”, które o godz. 16.00 będzie także transmitowane on-line z naszego kościoła. O godz. 12.00 zapraszamy do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem. Ofiarujmy ją w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny. Pamiętajmy o osobach starszych, samotnych, w izolacji lub kwarantannie.
5. W Wielki Czwartek Mszą św. Wieczerzy Pańskiej sprawowaną o godz. 18.00 na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentalnego kapłaństwa wkroczymy w Triduum Paschalne – punkt kulminacyjny całego roku liturgicznego, aby sprawować centralną tajemnicę wiary: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Chociaż część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona, jednak mimo to serdecznie zachęcamy wiernych do intensywnego uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem mediów, korzystając z telewizyjnych, radiowych lub internetowych transmisji liturgii, a zwłaszcza transmisji internetowej z naszego kościoła parafialnego (https://www.facebook.com/Parafia-Rzymskokatolicka-pw-św-Mateusza-w-Starogardzie-Gdańskim-102774978054165/). Stało się to możliwe dzięki zaangażowaniu p. Sebastiana Kucharczyka i Jarosława Walińskiego, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.
6. W Wielki Czwartek, ze względu na trwająca pandemię, zostanie opuszczony obrzęd obmycia nóg. Nie będzie również Ołtarza Adoracji czyli tradycyjnej „ciemnicy”.
7. Wielki Piątek to dzień męki i ukrzyżowania Pana, który zechciał złożyć swoje życie w ofierze za zgładzenie grzechów ludzkości. Wielki Piątek niech będzie dniem ciszy. To dzień ścisłego postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii. O godz. 8.00 zapraszamy na Jutrznię, czyli modlitwę poranną Kościoła oraz adorację Najświętszego Sakramentu wystawionego na bocznym ołtarzu Matki Bożej. O godz. 15.00 rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego i kontynuować ją będziemy przez dziewięć dni, jako przygotowanie do II Niedzieli Wielkanocy, czyli Święta Miłosierdzia Bożego. W tych trudnych dniach, które przeżywamy, zachęcamy do zawierzenia siebie Bożemu Miłosierdziu. O godz. 18.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej podczas której będziemy adorować Krzyż wspólnie oddając mu cześć klęcząc na swoich miejscach i śpiewając pieśni pasyjne. Przy indywidulanym nawiedzaniu Grobu Pańskiego cześć Krzyżowi oddajemy wyłącznie przez ukłon lub przyklękniecie. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej, po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu Grobu Pańskiego, który będzie przy bocznym ołtarzu NMP zaśpiewamy suplikacje. O godz. 20.30 odśpiewamy Gorzkie Żale.
8. Wielka Sobota to oczekiwanie na zmartwychwstanie Jezusa. O godz. 8.00 zapraszamy na modlitwę poranną Kościoła. Adoracja Chrystusa w Grobie Pańskim znajdującym się przy bocznym ołtarzu Matki Bożej potrwa od godz. 8.00 do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej o godz. 21.00. Złączmy naszą obecność w kościele z głęboką modlitwą i zadumą nad tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania. Zachęca się, aby w gronie rodziny w naszych domach przed śniadaniem wielkanocnym pobłogosławić pokarmy. Tekst modlitwy błogosławieństwa pokarmów w domu na stół wielkanocny w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego znajduje się na naszej parafialnej stronie internetowej. O godz. 15.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
9. Wigilia Paschalna w Wielką Noc rozpocznie się o godz. 21.00, w tym roku bez procesji rezurekcyjnej. Na zakończenie Mszy św. kapłan z Najświętszym Sakramentem wyjdzie na plac przed kościołem i zostanie udzielone Błogosławieństwo całej naszej Parafii. Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zmartwychwstania Pana Jezusa, Jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. To zwycięstwo żywi naszą nadzieję. Jest to nadzieja na życie wieczne, na lepszy czas, w którym możemy być lepsi, uwolnieni od zła i od pandemii.
10. Msze św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny według porządku niedzielnego. Pamiętajmy o możliwości Komunii duchowej, poprzedzając ją zawsze wzbudzeniem doskonałego żalu. W południe przyjmijmy papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi („Miastu i Światu”).
11. Okazja do spowiedzi św. w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę przed każdą Mszą św. poranną i wieczorną.
12. Przypominamy, że nadal obowiązuje zarządzenie ograniczające liczbę wiernych podczas Liturgii w kościele do 5-ciu osób. Musi to być bardzo rygorystycznie przestrzegane. W pierwszej kolejności więc do kościoła będą wchodziły osoby, które mają intencję Mszy św. Bardzo prosimy o zrozumienie powagi sytuacji, w której się znajdujemy.
13. W minionym tygodniu pożegnaliśmy śp. Kazimierza Bielińskiego, l. 65 z ul. Kolejowej, śp. Roberta Gawkowskiego, l. 29 z ul. Skorupki i śp. Fabiana Bagińskiego, l. 63 z ul. Piaskowej. Niech dobry i miłosierny Bóg przyjmie zmarłych do swego Domu. „Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…”.