Chór

Męski Chór im. Serca Jezusowego

Męski Chór im. Serca Jezusowego przy parafii św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim powstał 2 sierpnia 1925 roku. Został on utworzony prawdopodobnie z woli parafian starogardzkiej fary, którymi byli również rajcowie miasta.

Dzięki wielu ofiarodawcom już w 1932 roku chór otrzymał sztandar.

Od początku istnienia chór za swoje posłannictwo objął służenie Bogu i Ojczyźnie w świętach religijnych i patriotycznych. Repertuar pieśni oparty został głównie na starych utworach kultury polskiej znanych kompozytorów, takich jak Nowowiejski, Moniuszko, Chopin. Nie brakowało w nim również dzieł znanych zagranicznych autorów, jak Bach, Beethoven, Schubert, Verdi. W początkach swojego istnienia, w latach 1930-1933 chór prowadził działalność rozrywkowo- artystyczną, przedstawiając ludności miasta różne sztuki teatralne. Brał on udział także w wielu regionalnych przeglądach chóralnych, z udziałem innych chórów ze Starogardu, Tczewa, Skarszew, Czarnej Wody, Starej Kiszewy, Pelplina.

Głównym celem chóru jest śpiewanie w czasie świąt religijnych w starogardzkiej farze, ale usłyszeć go można również poza nią. Zawsze uświetniał swoim śpiewem uroczystości na Rynku z okazji święta Matki Boskiej Królowej Polski (3 Maja), co roku czynnie bierze udział w procesji Bożego Ciała oraz występuje okazjonalnie na różnych ważnych wydarzeniach religijno-patriotycznych miasta, będąc zapraszanym przez jego włodarzy. Bardzo często można usłyszeć go na obchodach wkroczenia wojsk generała Józefa Hallera do Starogardu (29 stycznia), święcie Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich (13 czerwca) czy Święcie Niepodległości (11 listopada). Szczególnie doniosły ton patriotyzmu miały msze w okresie stanu wojennego, 3 maja 1981 roku za Ojczyznę oraz w 1982 w kościele św. Brygidy dla Ludzi Morza.

Bardzo ważnym wydarzeniem religijno-patriotycznym dla chóru był śpiew dla Papieża Jana Pawła II w czasie pielgrzymek w 1987 i 1999 roku.

Wartym zauważenia jest również to, że starogardzki chór męski wystąpił w kościele św. Elżbiety i Świętego Krzyża w Warszawie dla programu 1 Polskiego Radia. Trzykrotnie gościł w Niemczech oraz jeden raz na Litwie i w Danii. Śpiewał w Sanktuarium w Licheniu, wielokrotnie Sanktuarium w Piasecznie oraz uczestniczył w różnych liturgiach w Bazylice Katedralnej w Pelplinie.

W 1990 roku, z okazji Dni Kociewia, chór wraz dyrygentem – panem Ryszardem Cieśniewskim, otrzymał wyróżnienie w postaci Dyplomu od Prezydenta Miasta za zasługi dla Kościoła i Miasta. Na przełomie wszystkich lat działalności chóru Serca Jezusowego Dyrygenci oraz chórzyści wielokrotnie otrzymywali dyplomy, wyróżnienia oraz odznaczenia od biskupów diecezji chełmińskiej i pelplińskiej. Dokonywało się to zazwyczaj w okresach ważnych jubileuszów.

Dostrzegając wielką wartość artystyczną chóru, w 1963 roku biskup diecezji chełmińskiej Jerzy Kazimierz Kowalski mianował dyrygenta, pana Dominika Kłosa, Profesorem Muzyki Kościelnej.

W środowisku lokalnym starogardzki chór cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem, toteż co jakiś czas ukazują się o nim artykuły w prasie i książkach.

Do dziś chór kontynuuje swoje główne powołanie, czyli służyć śpiewem Bogu i Ojczyźnie, bowiem stoi za nim obowiązek, tradycja i historia.

Cześć pieśni!

Lech Mazurkiewicz

Prezes chóru

 

Na życzenie śpiewamy na następujących uroczystościach:

– pogrzeby, śluby, jubileusze (gody ślubne, jubileusze firmowe)

Zamówienia prosimy kierować do Prezesa i Dyrygenta chóru lub w biurze parafialnym.

 

Zarząd chóru:

Prezes: Lech Mazurkiewicz (tel. 696 348 159)

Dyrygent: Ks. Dawid Rożek

Opiekun: ks. dr Eugeniusz Stencel

V-ce prezes: Tadeusz Mliczek

Sekretarz: Jerzy Gburek

Skarbnik: Lech Lewandowski

Członkowie zarządu:Tadeusz Dombkowski, Stanisław Gerowski, Jarosław Łukaszewski, Józef Brdak

 

Dyrygenci chóru:

Dominik Kłos – 47 lat

Ryszard Cieśniewski – 39 lat

Mateusz Pizuński – 4 lata

Ks. Dawid Rożek – od 2018 roku

 

Druhowie z najdłuższym stażem:

Henryk Rosani – 60 lat

Tadeusz Dombkowski – 60 lat

Jerzy Gburek – 56 lat

Stanisław Gerowski – 56 lat

Norbert Zabrocki – 40 lat

Zbigniew Mazurkiewicz – 36 lat

Jerzy Liebrecht – ponad 30 lat

Tadeusz Mliczek – ponad 30 lat

Jarosław Łukaszewski – ponad 30 lat

Michał Stasiszyn – ponad 30 lat

Kazimierz Kozłowski – ponad 30 lat

 

Obecnie chór liczy 22 druhów. Zapraszamy gorąco w nasze szeregi mężczyzn mających chęć śpiewu chóralnego, kościelnego oraz patriotycznego.

Próby chóru odbywają się w każdy wtorek i piątek od 18:30 w Domu Rzemiosła (wejście od strony ul. Chojnickiej).

 

Ostatnie nagrania z imprez chóralnych:

STUDIO FOTO KOCIEWIE

Sławomir Kochanowski

www.fotokociewie.pl

tel. 606 397 605

Filmy z naszych koncertów:

1. Występ chóru męskiego podczas spotkania opłatkowego w Bobowie

Galeria zdjęć: