EDK

Ekstremalna Droga Krzyżowa

z Dziemian do Wiela

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest nową formą duchowości, odpowiadającą na potrzebę życia wyzwaniami. To aktywność dla ludzi, którzy nie szukają komfortu, tylko autentyczności i trudności. Trasa wyznaczona z Dziemian do Kalwarii Wielewskiej w Wielu mierzy 41 kilometrów.

Ta wędrówka dzieje się w nocy. Każdy otrzymuje mapę trasy oraz rozważania, które nadają kierunek wędrówce wewnętrznej. Pozwala spojrzeć w głąb siebie, uczy pokory. Dla ludzi żyjących intensywnie, aktywnie, jest jedyną okazją do rozważań Wielkiego Postu – jest Wielkim Postem w „pigułce”. Osoby, które wybierają się na Ekstremalną Drogę Krzyżową chcą poczuć wysiłek, zmagać się, dzięki temu wiedzą, że coś jest prawdziwe. Są gotowi do przekraczania siebie.

EDK nie jest pielgrzymką – nie śpiewa się, nie rozmawia, nie ma być miło, ma być ekstremalnie! Do EDK rejon Dziemiany zgłosiły siostry Franciszkanki z Orlika pod przewodnictwem Siostry Przełożonej Prowincjalnej Mirony Turzyńskiej. Trasa wyznaczona z Dziemian do Kalwarii Wielewskiej w Wielu mierzy 41 km. Przebieg trasy biegnie przez podane miejscowości: Dziemiany – Dywan – Przymuszewo – Parzyn – Kaszuba – Leśno – Orlik – Lamk – Wiele.

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Dziemianach nosi nazwę trasy brązowej – św. Franciszka z Asyżu. Dnia 31 marca 2017 r. na Ekstremalną Drogę Krzyżową wybiorą się wszyscy chętni w całej Polsce jak i za granicą. EDK to zaproszenie do alternatywnego przeżycia Wielkiego Postu. Całe wydarzenie rozpoczyna się mszą św. o godz. 20:00 w kościele parafialnym p.w. św. Antoniego w Dziemianach. Następnie z własnoręcznie zrobionym krzyżem, mapą w ręku i rozważaniami można wyruszyć na trasę. Trasa wiedzie szlakami Zaborskiego i Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego do pięknie położonej Kalwarii Wielewskiej. W większości prowadzi przez lasy, pola i jest oznakowana. Droga jest urokliwa, sprzyjająca kontemplacji, z dala od zabudowań. Trasa jest bezpieczna, z dala od ruchliwych dróg, organizatorzy zalecają jednak wyposażyć się w elementy odblaskowe, dobre nieprzemakalne buty i okrycie, obowiązkowo latarkę, ewentualnie kijki do nordic walking oraz termos z ciepłym napojem i posiłek. Po przybyciu na Kalwarię Wielewską uczestnicy EDK dojdą do kościoła św. Mikołaja, gdzie zakończą trasę. O dojazd do Dziemian i powrót z Wiela proszę pytać ks. Marcina.

Więcej informacji oraz zapisy na stronie internetowej: www.edk.org.pl.

Zobacz dlaczego ludzie zdecydowali się na uczestnictwo w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej w ubiegłym roku?

„Nadszedł czas, by zmienić coś w swoim życiu”, „Jestem zdegustowany swoim życiem religijnym, chcę to zmienić”, ” Chcę przeżyć inaczej drogę krzyżową niż zazwyczaj. W pewnych znanych mi i Bogu intencjach. Pogłębić swoją wiarę i odnaleźć od nowa w sobie Boga”, „Ponieważ jest to ciekawa forma poznania Boga i siebie”, „ Chcę doświadczyć Pana Boga w cierpieniu, słabościach”, „ wynagrodzić za moje grzechy”.
Tłum ludzi przeszedł drogę, aby spotkać się z Bogiem, z własnoręcznie wykonanym krzyżem i rozważaniami pokonywali kolejne stacje drogi krzyżowej.
Rozważania Stacji Drogi Krzyżowej wzywały do stawania się chrześcijańskim liderem na wzór samego Jezusa. Milczenie, samotność , mrok nocy oraz każdy kolejny kilometr przyczyniały się do głębokiej kontemplacji nad swoim życiem.
Na trasie EDK można było zauważyć setki migających światełek, które tworzyły niekończącą się falę. Znak, że inni wciąż idą, ten wzruszający obraz był promykiem nadziei dla wielu zmęczonych pielgrzymów. Nadejście świtu oraz widoczna w dali Kalwaria Wielewska była motywacją do ostatnich ciężkich kroków ukończenia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ostatnia dwunasta stacja rzuciła niejednych na kolana, niektórzy leżeli krzyżem na zmarzniętej ziemi. To była droga Bożej Miłości. Pierwszy uczestnik przybył na Kalwarię: godz. 02.30 (trasa św.Antoniego), godz.04.04 (trasa św. Franciszka, ostatni – godz. 8.30 (trasa św. Franciszka).
Wielu uczestników EDK Dziemiany przeżyło głęboką przemianę i wzmocniło swą wiarę.