Biskup dziękuje za ŚDM

sdm_logo

PODZIĘKOWANIE  BISKUPA  PELPLIŃSKIEGO  ZA  ŚDM 2016

Bracia Kapłani, drodzy Diecezjalnie, ukochani Młodzi!

Dokładnie tydzień temu pożegnaliśmy papieża Franciszka i zakończyliśmy wielkie święto naszej wiary w Jezusa, jakim  były Światowe Dni Młodzieży, zarówno     w Krakowie, jaki i w diecezjach. Dzisiaj razem z Wami dziękuję Panu Bogu za ten piękny czas doświadczania młodego Kościoła, pełnego entuzjazmu i ewangelicznego żaru, który w tym poranionym świecie, ukazuje wiarę, że Chrystus silniejszy jest niż śmierć i nienawiść.

Dziękuję zarówno tym, którzy pojechali do Krakowa, chcąc modlić się wspólnie    z Następcą św. Piotra, jak i tym, którzy świętowali razem ze mną w Pelplinie w sobotę   23 lipca. Ogromne podziękowanie składam wszystkim, którzy przyczynili się do tego,   że goście przebywający w diecezji pelplińskiej, czuli się urzeczeni naszą gościnnością     i otwartością. Dziękuję zatem rodzinom, które przyjęły pielgrzymów pod swój dach         oraz otworzyły nie tylko drzwi domów, ale i serc. Dziękuję również władzom samorządowym, policji, straży pożarnej, służbom porządkowym i medycznym. W sposób szczególny chciałbym podziękować i podkreślić zaangażowanie wolontariuszy, przygotowujących się na te dni od ponad roku, przez modlitwę i warsztaty praktyczne,     a w tym ostatnim czasie  posługujących pielgrzymom.

Dziękuję kapłanom, zaangażowanym w organizację Światowych Dni Młodzieży   w poszczególnych parafiach, regionach i na poziomie diecezjalnym. Dziękuję szczególnie tym, którzy pielgrzymowali wraz z młodymi katolikami do Pelplina               i do Krakowa. Mógłbym wymieniać jeszcze wiele osób, z który każda dała z siebie wszystko, ale wiem, że uczestniczyliście w tym święcie wiary z potrzeby serca i na Bożą  chwałę, a nie dla ludzkiego poklasku i sławy. Stąd po prostu chciałbym powiedzieć razem  z Wami „Bogu niech będą dzięki”.

Drodzy Młodzi Przyjaciele, nie traćcie Waszego entuzjazmu i potrzeby pomagania innym. To może być właściwy moment, aby włączyć się w modlitwę oraz  działalność konkretnej wspólnoty, działającej przy parafii. Wasi duszpasterze  z pewnością pomogą wybrać odpowiednią formę zaangażowania i razem z Wami będą realizować wezwanie  papieża Franciszka, aby nie mylić szczęścia z kanapą.

Na odkrywanie radości z trwania przy Bogu i służby człowiekowi, z serca Wam wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Wasz biskup Ryszard